Бібліотеки світу

Британська бібліотека

Британська бібліотека — національна бібліотека Великобританії. Закон про її створення шляхом об’єднання бібліотеки Британського музею і ряду менш значущих колекцій було прийнято парламентом в 1972 році. Нова будівля бібліотеки в Лондоні відкрилася 1 липня 1973 року. Одна з найбільших бібліотек світу (число одиниць зберігання перевищує 150 млн.).

Бібліотека Конгресу

Бібліотека Конгресу — де факто національна бібліотека Сполучених Штатів Америки та дослідницький підрозділ Конгресу США. Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу.

Нью-Йоркська публічна бібліотека

Нью-Йоркська публічна бібліотека — американська книгозбірня, в якій зберігається одна з найкращих колекцій книг у світі та яку відкрито в 1895 році в місті Нью-Йорк.

Нині чотири відділення дослідницькій бібліотеки Нью-Йорка мають приблизно 43 млн. бібліотечних одиниць. Разом з колекціями відділень у бібліотеці 50,6 млн. бібліотечних одиниць.

Національна парламентська бібліотека Японії

Національна парламентська бібліотека Японії — центральна державна бібліотека Японії. Заснована 1948 року у відповідності з законом Японії про Національну парламентську бібліотеку на базі Імперської бібліотеки Японії в Уено. Призначена для використання депутатами японського Парламенту, а також громадянами Японії й інших країн. Єдина японська бібліотека, яка згідно з законом зберігає усі японські друковані видання, аудіо та відеозаписи, опубліковані після Другої світової війни.

Національна бібліотека Франції

Національна бібліотека Франції — найбагатше зібрання франкомовної літератури у світі й найбільша бібліотека Франції, заснована в 1368 році. Історично розташовувалася в Парижі на вулиці Рішельє (за Пале Роялем) в ансамблі споруд XVII століття, побудованих за проектом Мансара для кардинала Мазаріні та розширених після 1854 р. Нині цей ансамбль зберігає тільки малу, але найціннішу частину державної бібліотеки — Кабінет медалей та манускрипти. Основне бібліотечне сховище розташоване в 13-му окрузі, це чотири висотних вежі на лівому березі Сени, споруджені у формі розкритих книг; сховище носить ім’я Франсуа Міттерана. У БНФ працюють бл. 2700 чол., з них 2500 чол. — повний день.

Королівська бібліотека Данії

Королівська бібліотека Данії — національна бібліотека Данії (Копенгаген). Одна з найбільших бібліотек у Скандинавії. Містить велику кількість історичних документів. Усі твори, що друкувалися в Данії з 17 століття, зберігаються у фондах бібліотеки.

Національна бібліотека Китаю

Національна бібліотека Китаю є універсальною науковою бібліотекою, національним сховищем публікацій, національним бібліографічним центром, Національним центром мережі бібліотечно-інформаційних і науково-технічних бібліотек і Центром розвитку. Загальна площа бібліотеки займає 170 000 квадратних метрів, займаючи п’яте місце серед світових бібліотек. До кінця 2003 року бібліотека мала багату колекцію 24,110,000 томів і займала п’яте місце серед бібліотек світу. У колекції налічувалося 270 000 томів рідкісних книг, 1 600 000 томів стародавніх книг.

Німецька національна бібліотека

Національна бібліотека Німеччини — центральне сховище друку та національний бібліографічний центр Федеративної Республіки Німеччини. Завдання бібліотеки: створення вичерпного документного архіву безтермінового збереження літератури Німеччини та німецької екстеріорики (германіки); популяризація німецької та німецькомовної літератури та культури; координація розробки та вдосконалення німецьких бібліографічних та інших бібліотечних стандартів і правил.

Берлінська державна бібліотека

Державна бібліотека в Берліні — найбільша універсальна наукова бібліотека Німеччини, яка є власністю Фонду прусської культурної спадщини.

Бібліотека та архів Канади

Бібліотека та Архів Канади — федеральний державний департамент Канади, відповідальний за збір і збереження документальної спадщини цієї країни, текстів, зображень та інших документів, що відносяться до історії, культури та політики Канади. Архівні й бібліотечні матеріали надходять від державних установ, національних товариств і організацій, приватних дарувальників, а також завдяки системі обов’язкових примірників. Установа знаходиться в Оттаві ; директор має ранг заступника міністра і носить звання Бібліотекаря і архіваріуса Канади.

 Азербайджан

Азербайджанська національна бібліотека
Центральна наукова бібліотека Азербайджану

 Білорусь

Центральна наукова бібліотека ім. Якуба Коласа НАН Білорусії
Національна бібліотека Білорусії

 Вірменія

Національна бібліотека Вірменії

 Казахстан

Центральна наукова бібліотека Казахстану

 Киргизстан

Національна бібліотека Киргизьскої республіки

 Молдова

Республіканська науково-технічна бібліотека
Національна бібліотека республіки Молдова

 Росія

Російська державна бібліотека
Російська національна бібліотека
Бібліотека Російської академії наук
Центральна наукова медична бібліотека
Державна публічна історична бібліотека

 Таджикистан

Національна бібліотека республіки Таджикистан

 Узбекистан

Національна бібліотека Узбекистану