Коротка довідка

Бібліотечну мережу ЦБС Подільського району, яка створена 1976 року, представляють 13 бібліотек: шість публічних бібліотек для дорослих, одна універсальна публічна бібліотека, одна бібліотека сімейного читання, п’ять бібліотек для дітей.

Єдиний фонд бібліотек централізованої системи складає понад  306, 5 тис. примірників універсального змісту. До послуг користувачів 546 посадочних місць.

Щорічно бібліотеки:
•    обслуговують  майже 50 тисяч користувачів (кожного 4-го мешканця району);
•    організовують  понад 900 творчих акцій, які відвідують понад 14, 5 тис. користувачів;
•    надають понад 8 тис. довідок, інформацій та  консультацій;
•    загальна  документовидача складає майже 1 млн. прим;
•    кількість відвідувань становить майже 275 тис.
Головна місія  бібліотек – забезпечення рівних можливостей вільного доступу  до бібліотечно-інформаційного простору для задоволення потреб населення у сфері освіти, інформації й розвитку особистості, організації  відпочинку та  дозвілля.
Як інформаційні,  культурно-дозвіллєві, соціокомунікативні центри розвитку громад, інтегровані в сучасне цифрове середовище, бібліотеки також є коворкінгом для успішного бізнесу чи навчання та територіями ментальної  безпеки –  комунікативним простором для творчості, позитивних емоцій і настроїв.   Сучасні  простори бібліотеки на Межигірській, ім. Ганни Чубач, універсальної публічної бібліотеки          № 11, ім. Джамбула Джабаєва   приваблюють як доросле населення, так і дітей не лише інтер’єрним та екстерʼєрним оновленням, а й осучасненням змісту роботи цих та інших бібліотек. Бібліотечні фахівці пропонують користувачам скористатися онлайн-сервісами, власними електронними ресурсами, взяти участь в прямих онлайн-заходах. Використання інформаційно-комунікативних технологій й освоєння  віртуальних форм роботи  дало змогу істотно розширити канали взаємодії з користувачами, покладаючись на соціальну мережу Facebook,
Instagram, відеохостинг YouTube та ін.

Розвивається проєктна діяльність бібліотек, надаються сучасні освітні, інформаційні, культурні і соціальні офлайн- та онлайн-послуги.

Індивідуальний підхід до кожного користувача, увага до соціально вразливих категорій населення, людей з інвалідністю, підтримка внутрішньо переміщених осіб, сприяння волонтерству підтримує імідж  бібліотек як центрів суспільного  життя й культури громад, простором для читання, а ще місцем підтримки творчості,  психологічного комфорту та особистісного розвитку.

До послуг користувачів усіх  13 бібліотек  –  32 комп’ютери, які підключені до мережі Інтернет. У наявності бібліотек ще 45 комп’ютерів для внутрішньої роботи фахівців бібліотек, а також 46 одиниць копіювально-розмножувальної техніки, 48 пристроїв мультимедійного обладнання. У центральній районній бібліотеці  ім. І. Франка, бібліотеці сімейного читання  ім. А. Дімарова,   ім. Джамбула Джабаєва, ім. В. Некрасова, ім. А. Головка, Етнобібліотеці, універсальній публічній бібліотеці  № 11, бібліотеці на Межигірській, ім. Г. Чубач для користувачів доступні простори мультимедійних  ресурсів, робочі місця яких обладнані стаціонарними комп’ютерами. В усіх бібліотеках  діє покриття безпровідних (Wі Fі) точок доступу до мережі Інтернет. Безоплатними інтернет-послугами в бібліотеках щорічно користується майже 4,0 тис. користувачів.

Бібліотеки все активніше заявляють про себе в українському сегменті Інтернету. З метою реклами бібліотек, їх послуг та продуктів бібліотечними працівниками створюються віртуальні виставки, буктрейлери, відеопрезентації та відеорепортажі бібліотечних подій, рекламні відеоролики тощо. Все це можна переглянути на нашому сайті.
Для втілення у життя творчих задумів, спрямованих на вдосконалення обслуговування користувачів, підтримки свого іміджу в місцевій громаді бібліотеки тісно співпрацюють з громадськими організаціями, соціальними службами, видавництвами, ЗМІ, культурно-мистецькими, навчальними, письменницькими та іншими закладами. Завдяки плідній співпраці універсальної публічної бібліотеки № 11 з Подільським центром зайнятості відбуваються семінари-тренінги для роботодавців та тих, хто прагне знайти роботу.
Успішно працює  перша в Україні бібліотека сімейного читання – бібліотека ім. Анатолія Дімарова. Індивідуальний підхід до кожного читача став запорукою успіху цієї унікальної бібліотеки. Тут панує атмосфера родинного затишку: для батьків і дітей працює сімейна студія «Читаємо! Творимо! Спілкуємось!», для дітей функціонує дитячий простір «Казкоград». В бібліотеці проводяться творчі акції, організовуються мистецькі професійні та аматорські виставки, родинні зустрічі та конкурси – все для розвитку сім’ї, родинного затишку та здоров’я.

       При бібліотеках працюють 6 клубів за інтересами:

  • з  2024 року – клуб психологічної підтримки «Кольори » при бібліотеці на Вишгородській;
  • з  2023 року – літературно-історичний клуб «Відродження» при бібліотеці на Вишгородській;
  • з 2018 року при універсальній публічній бібліотеці діє клуб для людей літнього віку «Матіола»;
  • з 1994 року при бібліотеці ім. Джамбула – клуб спілкування та дозвілля  людей літнього віку «Затишок»;
  • клуб «Кияни» бібліотеки на Вишгородській, який з листопада 2013 року збирає відомих письменників-києвознавців. До кожного засідання готуються цікаві повідомлення, презентуються книги та бібліографічні видання, звучать нові поезії про Київ тощо;
  • клуб позитивного настрою «Гармонія» для людей літнього віку в ЦРБ ім. Івана Франка проводить  заходи, які піднімають настрій, покращують самопочуття, створюють гармонію та націлюють на оптимізм протягом майже 10 років;
  • з 2014 року діє клуб «Світлиця» при Етнобібліотеці, учасники якого влаштовують етнопосиденьки, різдвяні вертепи, фольклорні дійства, народознавчі вернісажі, майстер-класи тощо.

      4 читацькі творчі об’єднання:

  • літературно-мистецька вітальня «Крила» бібліотеки на Вишгородській;
  • сімейна студія «Читаємо! Творимо! Спілкуємось!» при бібліотеці ім. А. Дімарова;
  • творча студія з ораторського мистецтва та сценічного мовлення «Світанок» при Етнобібліотеці;
  • творча лабораторія «Цікаве дозвілля» при  бібліотеці ім. Ю. Збанацького для дітей;

    5 клубів української мови:

  • клуб ораторського мистецтва керівника та спікера ГО «Платформа громадських діалогів» Олександра Курявого у  бібліотеці на Межигірській;
  • клуб «РозМова» в ЦРБ ім. Івана Франка:
  • розмовний клуб «Перегук» в універсальній публічній бібліотеці № 11;
  • ігровий мовний клуб «Теревені» в бібліотеці ім. А. Головка;
  • розмовний клуб «Мальви» для людей з інвалідністю в Етнобібліотеці;

 4 гуртки для дітей та підлітків:

  • безоплатні заняття для учнів за  програмою ACCESS з англійської мови за ініціативи Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні в бібліотеці на Межигірській;
  • інклюзивний гурток творчої реабілітації «Гармонія» в універсальній публічній бібліотеці № 11;
  • гурток мандалоплетіння «Візерунки» в універсальній публічній бібліотеці № 11;
  • шаховий гурток «Гермес» в бібліотеці ім. Г. Чубач.

Героїко-патріотичні години та години гідності, екскурси в історію, зустрічі з захисниками України виховують у дітей та молоді патріотичні почуття, проливають світло на велич і трагізм нашої історії, героїзм захисників і захисниць України. Бібліотеки мають дієві засоби впливу на формування інтересу користувачів до історії та сьогодення Києва, рідного Подолу. Для них організовуються цікаві краєзнавчі заходи, випускається  бібліографічний покажчик «Нові публікації про Подільський район»,  виходить  4 серії бібліографічних посібників про Київ і Поділ. Видаються бібіографічні та вебліографічні посібники серій «Українська книга – оберіг нації», «Суцвіття імен», «Сучасні автори світу», «Видатні митці України», «Золота полиця», «З Україною в серці», «Щоб не потрапити в безодню».

 

З повагою директор централізованої бібліотечної системи
Антоніна Ошкало